Czy hipnoza może przynieść pozytywne skutki?

Witam. Czy hipnoza może przynieść efekty jeśli hipnotyzer mówi w obcym języku, nawet jeśli znamy ten język bardzo dobrze? Czy każdy jest podatny na hipnozę? Zrobiłam około 10 seansów u dwóch specjalistów, bez rezultatu. W czym jest problem? We mnie, w terapeutach, w języku? Czy w Rzeszowie znajdę osobę z doświadczeniem? Z góry bardzo dziękuje ze udzieloną odpowiedz. Mam dużo problemów i nie mogę sobie pozwolić na leczenie latami... :(

Szanowna Pani,
Hipnoza jest uznaną metodą leczenia i potrafi być bardzo skuteczna, jeżeli tylko prowadzona jest przez odpowiednio wykwalifikowaną osobę.
Niestety, ze względu na swoją egzotyczność i różne mity narosłe dookoła metody wiele jest osób niekompetelnych, które stosują techniki hipnotycznie nieumiejętnie, bez zachowania odpowiednich zasad etycznych. Jeżeli do tej pory miała Pani trudność z wejściem w stan transu, przypuszczalnie wina leżała właśnie po stronie osoby, która go prowadziła.
Jeżeli chodzi o język w którym prowadzona jest narracja, oczywiście znacznie lepsze rezultaty można osiągnąć pracując w języku ojczystym pacjenta - a to ze względu na metaforyczność i alegorycznosc języka którym posługuje się w hipnozie. Możliwe jest jednak wprowadzenie w stan hipnozy posługując się obcym językiem - bardzo duża role pełni tutaj komunikacja pozawerbalne i zdolność dostrojenia się.
Jeżeli chodzi o rzetelnych specjalistów w tej metodzie, to zdecydowanie prym w tej dziedzinie wiodą specjaliści w dziedzinie psychoterapii ericksonowskiej. Sugeruję Pani poszukać takiej osoby.
Życzę powodzenia.