Czy hipnoza pomoże mi zwalczyć mój irracjonalny strach?

Jestem 22-letnia kobietą. Od ponad roku żyję z moim strachem, którego nie umiem sobie wytłumaczyć. Ludzie mi bliscy nie potrafią tego zrozumieć, a niektórzy twierdza, że jestem chora psychicznie. Zaczęło się to od tego, że zemdlałam będąc z mama na zakupach. Znalazłam się w szpitalu. Lekarze nie wiedzieli co to jest nawet po szczegółowych badaniach, jakie mi zrobili. Po wyjściu ze szpitala zgłosiłam się do lekarza, który stwierdził, że mam nerwicę wegetatywna. Nie miałam pojęcia co to jest. Nerwica kojarzyła mi się zawsze z nagłymi wybuchami agresji, ale to nie pasowało do mnie, bo ja jestem raczej człowiekiem, który jest spokojny. Czytałam na ten temat już wiele i nic nie rozumiem z tego. Wszytko to co ludzie tam opisują pasuje do mnie. Ja boję się być sama w domu bądź opuszczać mieszkanie, wiec dlatego wychodzę tylko wtedy, kiedy muszę. Boję się także jeśli wokół mnie jest zbyt wiele osób bądź kolorów. Nie mogę wtedy się nad niczym skoncentrować, moje serce zaczyna bić mocniej, kreci mi się w głowie, zalewa mnie zimny pot i nie potrafię zapanować nad regularnym oddechem. Do tego wszystkiego mam uczucie, że zaraz zemdleje. Od pewnego czasu pojawiły się u mnie też częste bóle głowy. Czasem są intensywne, ale nie zawsze. Po obejrzeniu pewnego programu telewizyjnego zdecydowałam się na hipnozę. Mam termin u lekarza, który specjalizuje się w dziedzinie hipnozy. Nie wierzę w żadne terapie i rozmowy z psychologiem, ale w dziwny sposób wierzę, że hipnotyzer mi pomoże. Proszę o radę. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Jeżeli wierzy Pani w hipnozę, to sprawdzi Pani skuteczność po jej przebiegu. Wówczas będzie miała Pani odpowiedź na zadane pytanie. Szkoda tylko, że decyduje się Pani na łatwiejsze rozwiązanie swoich problemów, a nie przepracowanie ich właśnie podczas psychoterapii. Czasami potrzebna jest świadomość przy zwalczaniu objawów, aby w przyszłości nie popełniać tych samych zachowań, które mogą doprowadzić do takich reakcji fizjologicznych. Życzę powodzenia.
Pozdrawiam

Witam serdecznie,
w sytuacji, którą Pani opisuje sugerowałabym wizytę u terapeuty, który jednocześnie pracuje technikami hipnozy, może to być psychoterapeuta w nurcie ericksonowskim. Hipnoza w Pani przypadku może być skutecznym narzędziem do nauki relaksacji, opanowania lęku, ale jeśli nie będzie wykonana na podwalinie psychoterapeutycznego podejścia jej efekt może być krótkotrwały.
pozdrawiam,
Karolina Piotrowska