Czy hipoglikemia reaktywna może być niebezpieczna?

Czy hipoglikemia reaktywna może być niebezpieczna nie leczona? Lekarz powiedział ze raczej mam ta hipoglikemie reaktywna i kazał mi zrobić test na krzywa cukrowa i dał mi skierowanie. Lecz niestety mieszkam za granica i nie mogę narazie iść, mam już objawy od paru miesięcy ale czy jeszcze poczekam pare miesięcy z tym badaniem, czy coś może mi się stać? Oprócz tych strasznych objawów? Dziękuje

Dzień dobry,

Wszystko zależy od objawów, jakie Pani towarzyszą, jeśli dochodzi do dużych spadków wartości glukozy, a Pani nie ma dostępu do leków, powinna Pani wdrożyć w życie dietę zalecaną w hipoglikemii reaktywnej. Jeśli objawy nie ustąpią wskazane jest właściwe leczenie, mające na celu uwrażliwienie tkanek obwodowych na działanie endogennej insuliny. Duży spadek cukru może skończyć się zasłabnięciem, aczkolwiek powinna Pani wcześniej odczuć, że zbliża się hipoglikemia, a objawy są dość charakterystyczne i mieć zawsze przy sobie jaką przekąskę, która pomoże Pani uniknąć jej następstw. Odpowiednia dieta na szczęście eliminuje objawy lub sprawia, że są znacznie mniej uciążliwe.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych