Czy ilość promieniowania które otrzymałam w czasie TK może spowodować nowotwór złośliwy?

Witam. W 2015 roku miałam TK brzucha z kontrastem w lutym a później ze względu na wątpliwości radiologa co do charakteru zmiany TK zostało powtórzone w listopadzie. Bardzo się boję że ilość promieniowania ktora otrzymałam może spowodować nowotwór złośliwy. Czy moje obawy są zasadne? Czy jest to możliwe że za drugim razem dostałam mniej promieniowania jeśli to był ten sam aparat? Tak bardzo się boję...

Witam serdecznie,

Dawki promieniowania otrzymywane przez pacjenta w trakcie badań radiologicznych z ich użyciem są wielokrotnie mniejsze niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Dwa badania TK jamy brzusznej w odstępie dziewięciu miesięcy to nie jest jakaś zawrotna ilość. Były wskazania do jego wykonania, dlatego Pana na nie skierowano. Proszę nie myśleć o tak skrajnych skutkach promieniowania jakim jest powstanie nowotworu złośliwego. Przyjmuję się, że dawki promieniowania we współczesnej diagnostyce obrazowej z ich użyciem są bezpieczne, zwłaszcza jak wykonuje się je rzadko, jak w Pana przypadku. Jeśli ma Pan obawy to sugeruję udać się do Pracowni RTG lub TK i porozmawiać z radiologiem w cztery oczy.

Pozdrawiam.