Czy intensywne rehabilitacje pomogą szybciej usprawnić nadgarstek?

Ganglion na nadgarstku. Jak wygląda operacja ?Jakie jest ryzyko powikłań ? Witam. Od kilku miesięcy posiadam na nadgarstku gongolion, który znajduje się, na grzbiecie nadgarstka. miesiąc temu miałam zabieg usunięcia gongolionu za pomocą igły, natomiast niestety gongolion powrócił i rozważam operację. Prawdopodobnie wytworzył się on na skutek intensywnego ćwiczenia na wiolonczeli i przy ćwiczeniu odczuwam mały dyskomfort. Sporo się naczytałam na temat operacji i szczerze troszkę sie obawiam ponieważ osoby po operacyjnym wycięciu gongolionu mają problem ze zgięciem nadgarstka, nie czują palców lub mają uczucie drętwienia, a tak jak wspomniałam gram na wiolonczeli i przeraża mnie myśl, że przez 3 miesiące lub nawet do końca życia będę musiała porzucić grę na instrumencie. Związku z tym mam kilka pytań : czy po operacji mogą być komplikacje? czy mogę mieć niesprawną dłoń? Ile średnio trwa powrót do sprawności nadgarstka i palców? Czy intensywne rehabilitacje pomogą szybciej usprawnić nadgarstek? jak szybko po takiej operacji mogę powrócić do ćwiczenia na instrumencie (na wiolonczeli lewą ręką gra się na strunach - dla osób nie orientujących się )?

Lek. Tomasz Budlewski

zawsze jest ryzyko powikłań nawet przy najmniejszym zabiegu. należy rozważyć z lekarzem ortopeda np. sens powtórnego zabiegu w postaci wyciągnięcia ganglionu poprzez igłę i odpowiednie postępowanie po takim zabiegu aby ganglion nie nawrócił