Czy istnieją jakiekolwiek dane na temat szkodliwości leku we wczesnej ciąży?

Mam pytanie odnośnie antybiotyku Unidox. Nie zdając sobie sprawy, że jestem w ciąży przeszłam 10 dniową kurację tym antybiotykiem. Jak dowiedziałam się o istniejącej ciąży w 6 tygodniu natychmiast odstawiłam przyjmowanie leku. Czy mogłam zaszkodzić w jakiś sposób dziecku? Czytałam o skutkach jakie wywołuje przyjmowanie Unidox w ciąży ale większość źródeł podaje, że największą szkodliwość leku wykazywania jest w 2 i 3 trymestrze. Czy istnieją jakiekolwiek dane nt. szkodliwość we wczesnej ciąży?

Witaminy w ciąży

Lek. Tomasz Budlewski

Tetracykliny przenikają przez łożysko. Obserwacje u ludzi wykazały, że tetracykliny są szkodliwe dla płodu, ponieważ opóźniają osteogenezę, w wyniku czego kości stają się bardziej łamliwe, a rozwój zębów jest zaburzony (nieodwracalne przebarwienia, hipoplazja szkliwa). W związku z powyższym oraz z niebezpieczeństwem uszkodzenia wątroby u matki, tetracyklin nie należy stosować w okresie ciąży. W przypadku konieczności zastosowania tetracyklin u kobiety w wieku rozrodczym, należy najpierw upewnić się, że nie jest ona w ciąży. Tetracykliny przenikają do mleka. Nie należy stosować tetracyklin u kobiet karmiących piersią z powodu działań niepożądanych związanych z rozwojem kości i zębów u dziecka.