Czy istnieją jakieś zagrożenia zdrowotne dla planowanego w przyszłości dziecka po przeprowadzeniu kuracji lekiem przeciwdepresyjnym?

Lekarz zalecił mi podjęcie kuracji lekiem z grupy SSRI. Równocześnie prowadzę terapię psychologiczną. Planuję w przyszłości podjąć starania o drugie dziecko. Oczywiście wiem, że nie mogę zajść w ciążę w czasie brania leków, jak również kilka miesięcy po zakończeniu leczenia. Mam jednak obiekcje czy przeprowadzone leczenie - konkretnie lek - nie wpłynie na płód, czy nie będzie to miało wpływu na uszkodzenia organiczne, zaburzenia dziecka, upośledzenie itp.? Czy w organizmie nie pozostaną jakieś związki, które mogą spowodować uszkodzenie płodu? Bardzo proszę o informację.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Proszę uzgodnić z lekarzem prowadzącym leczenie, w jakim czasie planuje Pani kolejną ciążę.
Wówczas odpowiednio wcześniej należy stopniowo odstawić lek.
Nagłe odstawienie leku przeciwdepresyjnego może spowodować wystąpienie przykrych objawów, nazywanych zespołem dyskontynuacji.
Okres półtrwania sertraliny wynosi ok. 26 godzin. Setralina jest metabolizowana do N- metylosertraliny, której okres półtrwania wynosi 62-104 godziny.

Przyjmuje się, że po upływie około cztero- pięciokrotnego okresu półtrwania danego leku zostaje on całkowicie wyeliminowany z organizmu.

Z pozdrowieniami