Czy istnieją leki na łuszczycę?

Mój mąż choruje na łuszczycę.czy sa jakies skuteczne leki, które zaleczyłyby tę dolegliwość. lekarz przepisuje jedynie maśc NOVATE i od czasu do czasu cygnolinę. niestety to nie pomaga. Słyszałam o lekach biologicznych, czy mozna je kupic w aptece na receptę? Dodam że są to małe "kropki" wystepujące głównie na nogach, czasami na brzuchu i plecach. od jakiegos czasu tez na paznokciach sa zmiany. może sa jakies leki na tę dolegliwość. Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedź.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Łuszczyca jest chorobą nieuleczalną, co jednak nie oznacz iż nie można nad nią panować i odpowiednio kontrolować. W przypadku łuszczycy zwykłej zwykle leczenie zewnętrzne jest wystarczające. Ma na celu usunięcie łusek, a następnie zahamowanie nadmiernej proliferacji naskórka. Decyzję o podjęciu terapii biologicznej u pacjenta podejmuje lekarz dermatolog zazwyczaj z wieloletnim doświadczeniem zawodowym oceniając indywidualny przebieg choroby oraz uwzględniając dane na temat skuteczności i bezpieczeństwa preparatu w oparciu o aktualną wiedzę medyczną.
Ubiegać się o terapię mogą pacjenci, którzy chorują na łuszczycę zwyczajną o stopniu średnim lub ciężkim, u których nie uzyskana poprawy po leczeniu przynajmniej dwóch metod "klasycznej" terapii ogólnej (PUVA, metotreksat, cyklosporyna, acitretin), bądź wykryto przeciwwskazania do stosowania co najmniej dwóch z nich.
Brak poprawy można określić w przypadku zastosowania u pacjenta maksymalnych dopuszczalnych dawek danego leku przez odpowiednio długi czas.
Dodatkowym wskazaniem jest łuszczyca, która w sposób znaczący upośledza jakość życia pacjenta utrudniając normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
W przypadku łuszczycowego zapalenia stawów terapię należy rozważyć u chorych z jego aktywną postacią, u których nie uzyskano wystarczającej poprawy po zastosowaniu przynajmniej dwóch przeciwreumatycznych leków.