Czy istnieje jakiś poziom progesteronu, który świadczy, że owulacja się już odbyła?

Dzień dobry, czy istnieje jakiś poziom progesteronu, który świadczy, że owulacja się już odbyła i jest już faza niepłodności poowulacyjnej (mój wynik z dziś to 18,36ng/ml - czy świadczy on o czymś?)? Wyczytałam gdzieś, że jego poziom zaczyna wzrastać około 1,5 dnia przed owulacją, a najwyższy wynik osiąga około 7-8 dnia po owulacji. Ciekawi mnie, w jakim tempie wartościowo wzrasta dziennie progesteron (przy założeniu braku zaburzeń hormonalnych)? Z góry dziękuję za odpowiedź. Anna

Lek. Tomasz Budlewski

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie ponieważ po owulacji macica jest przygotowana między innymi przez progesteron do przyjęcia zagniezdzajacego się zarodka wiec określenie dokładnego wzrostu progesteronu w ciągu doby