Czy istnieje jakiś sposób na zagęszczenie zarostu?

Witam, Mam 30 lat i dość slaby zarost na twarzy i reszcie ciała. Mój tata, do którego z resztą jestem podobny, ma twardy i gęsty zarost twarzy i sporo włosów na ciele. Geny zatem zawiodły a i mnie i mojej żonie podoba się męski zarost. Co mogę zrobić żeby go zagęścić? Są na to jakieś preparaty? Czy są one dostępne bez recepty? Czy na efekt trzeba długo czekać? Czy wiąże się to z jakimiś działaniami niepożądanymi - skutkami ubocznymi? Czy w celu zagęszczenia zarostu możliwe jest zastosowanie kuracji hormonalnej? Czy nie ma to większego wpływu na zdrowie, jeżeli mogłoby zostać przy moim problemie? Bardzo  proszę o informację. Pozdrawiam

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Brak zarostu może być spowodowany zaburzeniami hormonalnymi. Nie można wykluczyć, iż problem nie ma podłoża chorobowego. Proszę udać się na wizytę do specjalisty endokrynologa, który wdroży odpowiednie postępowanie.

Witam,
rzadki zarost na ciele u młodego mężczyzny wymaga diagnostyki.Tym bardziej,że ojciec Pana nie miał takiego problemu.Wskazana jest diagnostyka endokrynologiczna.
Nie ma na rynku preparatów mogących poprawić owłosienie, których zastosowanie byłoby wolne od działań niepożądanych u mężczyzn w wieku rozrodczym.
Pozdrawiam Katarzyna Mudel

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

gęstość zarostu na twarzy czy owłosienia na ciele zasadniczo jest cechą indywidualną. Rzeczywiście typowo jest tak, rozmieszczenie owłosienia na ciele przypomina u synów te, które widoczne jest u ich ojców. Należy jednak pamiętać, że geny ojca stanowią tylko połowę całej puli genetycznej jego potomka – druga połowa pochodzi od matki i otrzymane od niej geny również mogą mieć jakiś wpływ na to, jakie jest owłosienie na ciele jej syna.

Teoretycznie różnica w wyglądzie Pana i Pańskiego ojca mogłaby być związana z istnieniem u Pana jakichś zaburzeń hormonalnych (chociażby ze zmniejszeniem ilości męskich hormonów płciowych). Tak naprawdę jednak, jeżeli nie doświadcza Pan jakichkolwiek dolegliwości (np. problemów ze spłodzeniem potomka czy przypominającej bardziej żeńską budowy ciała) to taki problem nie powinien Pana dotyczyć.

Pytał Pan o to, czy można by zastosować jakieś leczenie farmakologiczne w celu zagęszczenia zarostu. Zasadniczo nie – preparatów hormonalnych nie stosuje się w tym celu w związku chociażby z możliwością wystąpienia działań niepożądanych takiego leczenia. Gdyby miał Pan zaburzenia hormonalne to i owszem, leczenie mogłoby zostać wdrożone, w celu samego tylko zagęszczenia zarostu nie stosuje się terapii hormonalnej.

Zasadniczo jedyną ewentualnością, którą mógłby Pan rozważyć, są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Dostępne są przeszczepy włosów (np. z różnych okolic ciała), dzięki którym można by zagęścić zarost na twarzy.