Czy istnieje możliwość oddychania nosem po operacji prostowania przegrody nosowej

Witam. Czeka mnie prostowanie przegrody nosowej i tak naprawdę przeraża mnie ta tamponada i niemożność oddychania ani odrobinkę nosem. Czy nie istnieje jakaś tamponada przy której można chociaż troszeczkę oddychać nosem?

Szanowna pani operacja przegrody nosa wiąże się z ryzykiem krwawienia i nierzadko jest tak że tamponada musi być założona szczelnie po to aby nie pojawiło się krwawienie w przypadku pacjentów młodych bez obciążania ryzykiem krwawienia oraz sytuacji gdy lekarz operator uzna że takiej tamponady można Nie zakładać to można ograniczyć się do założenia małych sączków szwów lub w ogóle zrezygnować z zakładania sączków i tamponady a jedynie założyć szwy decyzję taką zawsze podejmuje tylko i wyłącznie lekarz operujący pod koniec przeprowadzonej operacji ja osobiście oraz kilku lekarzy których znam często Rezygnujemy z założenia tamponady do nosa po operacji przegrody informując jednocześnie pacjenta przed zabiegiem że w razie krwawienia taką tamponadę trzeba będzie założyć w około 80% przypadków można takiej tamponady Nie zakładać Jeśli stan miejscowy jest wystarczająco dobry istnieją również specjalne gąbki hemostatyczne z rurką wewnątrz które powodują delikatny ucisk i tamponowanie miejsc krwawiących w nosie a jednocześnie dają możliwość oddychania pacjentowi po operacji przez niewielkie tunele w nich zastosowane niestety wiele ośrodków nie posiada takiego rodzaju tamponady z uwagi na wysoki ich koszt oraz niemożliwość do płacenia przez pacjenta do lepszych opatrunków podczas operacji na Fundusz Zdrowia Mam nadzieję że przebieg pooperacyjny będzie u pani na tyle dobry że uda się zrezygnować z tamponady będzie pani Oddychała przez nos i uzyskamy pożądany efekt