Czy istnieje możliwość powrotu do HTZ, gdyby nasiliły się typowe objawy menopauzy?

Mam 52 lata. Pięć lat temu przeszłam operację usunięcia macicy, jajników i od tego czasu jestem na HTZ. Najpierw stosowałam plastry, co 7 dni, następnie tabletki, a obecnie lekarz przypisał mi zastrzyk domięśniowy, który mam przyjmować raz na 28-30 dni. Po tabletkach czułam się bardzo dobrze i nie chciałam żadnych zmian, ale lekarz powiedział, że w moim wieku i po takiej operacji czas na zmiany. Niestety po przeczytaniu ulotki dołączonej do opakowania jestem przerażona. Najchętniej przerwałabym terapię, ale lekarz stwierdził, że będę ją stosowała do końca życia. Co mam robić? Przerwać, zmienić czy zdecydować się na zastrzyki? Czy istnieje możliwość powrotu do HTZ, gdyby nasiliły się typowe objawy menopauzy? Dziękuję za cierpliwość i proszę o pomoc
52 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

HZT może być stosowana w różnych postaciach - od bardziej tradycyjnych do nowocześniejszych, które mniej obciążają organizm kobiety. Jest to podawanie: doustne (tabletki - tradycyjna forma), przezskórne (plastry i żele), domięśniowe (zastrzyki), podskórne (implanty wszywane pod skórę), dopochwowe (globulki i kremy).

Największa różnica występuje pomiędzy podawaniem leków doustnych (w tabletkach) a innymi sposobami z ominięciem przewodu pokarmowego. Stosowanie leków doustnie wymaga dużo większych dawek hormonów, aby uzyskać ten sam efekt! A przez to kobieta jest bardziej narażona na działanie niepożądane. Lista działań niepożądanych nie jest krótsza przy stosowaniu form doustnych HZT.

Tutaj znajdzie Pani więcej informacji na temat HTZ.

Serdecznie pozdrawiam!