Osoba , 52 lata Mam 52 lata. Pięć lat temu przeszłam operację usunięcia macicy, jajników i od tego czasu jestem na HTZ. Najpierw stosowałam plastry, co 7 dni, następnie tabletki, a obecnie lekarz przypisał mi zastrzyk domięśniowy, który mam przyjmować raz na 28-30 dni. Po tabletkach czułam się bardzo dobrze i nie chciałam żadnych zmian, ale lekarz powiedział, że w moim wieku i po takiej operacji czas na zmiany. Niestety po przeczytaniu ulotki dołączonej do opakowania jestem przerażona. Najchętniej przerwałabym terapię, ale lekarz stwierdził, że będę ją stosowała do końca życia. Co mam robić? Przerwać, zmienić czy zdecydować się na zastrzyki? Czy istnieje możliwość powrotu do HTZ, gdyby nasiliły się typowe objawy menopauzy? Dziękuję za cierpliwość i proszę o pomoc
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam!

HZT może być stosowana w różnych postaciach - od bardziej tradycyjnych do nowocześniejszych, które mniej obciążają organizm kobiety. Jest to podawanie: doustne (tabletki - tradycyjna forma), przezskórne (plastry i żele), domięśniowe (zastrzyki), podskórne (implanty wszywane pod skórę), dopochwowe (globulki i kremy).

Największa różnica występuje pomiędzy podawaniem leków doustnych (w tabletkach) a innymi sposobami z ominięciem przewodu pokarmowego. Stosowanie leków doustnie wymaga dużo większych dawek hormonów, aby uzyskać ten sam efekt! A przez to kobieta jest bardziej narażona na działanie niepożądane. Lista działań niepożądanych nie jest krótsza przy stosowaniu form doustnych HZT.

Tutaj znajdzie Pani więcej informacji na temat HTZ.

Serdecznie pozdrawiam!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Hormonalna terapia zastępcza – Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) jest stosowana w celu uzupełnienia niedoboru kobiecych hormonów, gdy jajniki wytwarzają ich zbyt mało. Terapia hormonalna to najbardziej efektywna metoda redukcji objawów menopauzy. Jest stosowana również w profilaktyce schorzeń związanych z przekwitaniem (np.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach