Czy istnieje możliwość zajścia w ciążę w przypadku, gdy partner pali papierosy i jest alkoholikiem?

mój partner jest alkoholikiem.pali papierosy.ja nie ma żadnych używek oprócz kawy.ale obydwoje chcemy mieć dziecko.ja mam 39 lat a mój partner 46 lat.pomóżcie.:(

Dzień dobry. Nie pisze Pani czy partner jest alkoholikiem utrzymującym abstynencję czy też nie. Odniosę się więc, w ramach profilaktyki, do każdej z takich ewentualności. Podejmując decyzję o zajściu w ciążę bierzemy pod uwagę, poza pragnieniem posiadania dziecka, również fakt wzięcia za nie odpowiedzialności na wiele lat. Jeśli Pani partner jest tzw. trzeźwym alkoholikiem to istotne jest jak długo pozostaje w abstynencji czyli czy jest w stanie przez wiele kolejnych lat ten stan utrzymywać. Jeżeli zaś jest osobą zmagającą się z aktywną chorobą alkoholową to zdecydowanie podkreślam, że zanim zechcecie Państwo posiadać dziecko i właściwie o nie zadbać, musicie umieć zadbać przede wszystkim o siebie. Niezależnie od tego, która z powyżej opisanych przeze mnie sytuacji ma miejsce, zachęcam do podjęcia inicjatywy w kierunku konsultacji psychologicznych, by wyeliminować zagrożenia lub wzmocnić posiadane umiejętności. Pozdrawiam.

Dzień Dobry Pani,

Jak najbardziej istnieje taka możliwość.

Zachęcałabym Panią jednak do takiej zwyczajnej rozmowy z psychologiem.

Z życzeniami wszystkiego, co dobre,
Irena Mielnik-Madej