Czy istnieje ryzyko zapalenia tarczycy?

Od pół roku leczę niedoczynność tarczycy, stwierdzono u mnie również PCOS. Od swojego lekarza pierwszego kontaktu dostałam skierowanie do endokrynologa, którego mam w odległym terminie oraz euthyrox, najpierw od najmniejszej dawki, obecnie N100. Kontroluję TSH co miesiąc, jednakże wyniki wahają się między 3,6 - 4,0 (norma 0,27-4,20 uIU/mL) Nadmienię, że FT4 wynosi 19,5 (nor. 12,3-20,2 pmol/L) czy istnieje ryzyko zapalenia tarczycy? Pół roku temu anty tpo wyszło w porządku.

Dzień dobry,

Proszę oznaczyć również przeciwciała aTG, jeśli są podwyższone to również możemy rozpoznać autoimmunizacyjne zapalenie tarczycy, które może być przyczyną niedoczynności. Warto również, aby wykonać usg tarczycy i ocenić gruczoł, czy aby nie jest za mały. Optymalne TSH dla Pani to 1-1,5 (maks. 2,5). Średnie TSH w Pani grupie wiekowej wśród osób zdrowych wynosi około 1,5. Oczywiście jeśli dobrze się Pani czuje, wówczas nie ma potrzeby zmieniania dawki, jeśli jednak samopoczucie pozostawia wiele do życzenia, warto pod kontrolą endokrynologa zwiększyć nieco dawkę leku. Zakładam, że lek przyjmuje Pani prawidłowo, czyli bezwzględne minimum 30 min przed śniadaniem i popijamy małą ilością wody. Popicie leku kawą, czy skrócenie okresu między przyjęciem Euthyroxu a śniadaniem będzie skutkowała gorszą wchłanialnością preparatu, a co za tym idzie wyższym TSH i gorszym samopoczuciem. Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz