Czy ja dobrze ważę?

Hej ! :) Mam 11 lat, i ważę 48 kg. Moja przyjaciółka mówi, że dobrze ważę. Już nie wiem co myśleć? Ile w tym wieku powinnam prawidłowo ważyć? Bo mój kolega z klasy waży 28 kg. I ja mam 20 kg więcej, i przez to się dużo martwię, że jestem gruba (a brzucha wielkiego nie mam, i tłuszczem nie obrastam). Dziękuję za odpowiedź!

Witaj!

Zakres prawidłowych wartości masy ciała dla dziewcząt w danym wieku zmienia się w zależności od ich wzrostu. Dlatego na pytanie, czy Twoja masa ciała jest prawidłowa mogłabym odpowiedzieć, gdybym znała Twój wzrost.

Nie powinnaś martwić się tym, że ważysz więcej niż Twój kolega. Dziewczęta i chłopcy rosną i dojrzewają w różnym tempie, stąd też nie ma sensu porównywanie między sobą mas ciała. Najważniejsze, że Ty sama jesteś zadowolona ze swojej sylwetki. Dziewczęta w Twoim wieku są zwykle aż za bardzo krytyczne względem swojego wyglądu, dlatego gdybyś rzeczywiście była "za gruba" z pewnością byś to zauważyła.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.