Czy ja jestem chory psychicznie?

Witam, mam 28 lat, może napiszę na początku, jaki jestem, przynajmniej moim zdaniem. Na pewno szybko się denerwuję!!! Można powiedzieć, że w ciągu 2 sekund można mnie wyprowadzić z równowagi. Wtedy się zachowuję strasznie - krzyczę, mam chęć w coś uderzyć, w jakąś rzecz, ale nigdy tego nie robię. Moja żona nazywa to białą gorączką. W sumie plus tego, że szybko mi to przechodzi. Co mnie wkurza? Można powiedzieć, że prawie wszystko i wszyscy, nawet moja żona, która jest dobrą osobą dla mnie. Akceptuję tylko moich 3 kolegów, których znam już kilkanaście lat. Resztę ludzi ciężko do mnie dopuścić, od razu ich skreślam, wyłapuję jakieś słowa, jeśli coś mówią, co mi się nie spodoba i nara. Nie ufam nikomu oprócz wyżej wymienionych kolegów i mojej matki. Jestem mało tolerancyjny, wkurzają mnie pedofile, geje, kolesie, którzy modelują się, tzn. żele na główkę, golenia pach i innych części ciała. To jest dla mnie nie do przyjęcia, powybijałbym ich. Policjantów, księży 99% nienawidzę za pedofilię, polityków za to jak traktują ludzi, nienawidzę ludzi, którzy się nie szanują i by się sprzedali za każdą cenę. Jest jeszcze wiele innych rzeczy, ale to już szkoda pisać. Ogólnie to już jest troszkę gorzej z tym, jak mam myśli samobójcze. Mówię sobie: człowieku, po co ty żyjesz, zobacz co się dzieje na tym świecie, z tymi ludźmi itp. Najgorzej jest, gdy mam kłótnie z żoną lub jestem wkurzony, wtedy jakieś dziwne głosy w mojej głowie mówią: zabij się, ale wtedy myślę o mojej matce, że nie mógłbym jej tego zrobić, że ona beze mnie nie wiem jakby żyła, bo dla niej zawsze byłem dobry i grzeczny, bo swoje zachowania negatywnego nigdy jej nie okazałem, ale obawiam się, że kiedyś nie wytrzymam i to zrobię. Według ludzi jestem, hmmm, jedni mówią, że jestem spokojny, fajny gość. Może dlatego, że nie mieszkają ze mną. Wtedy by widzieli, jaki jestem. Drudzy mówią, że jestem dziwny i walnięty, że powinienem się leczyć. Aha, jeszcze jedno mnie martwi, nieraz słyszę od znajomych, którzy opuszczają nasz świat i najgorsze, że mnie to w ogóle nie rusza, żadnych uczuć, że szkoda człowieka itd., mimo że lubiłem tę osobę. Dużo osób mówi, że ja to mam życie – żona, praca za granicą, bo tam pracuję, że jestem szczęśliwym człowiekiem, ale ja się nim w ogóle nie czuję. Chciałbym się nieraz uwolnić od tego świata!!! Czy to, co napisałem, uważacie za normalne? Czekam na odpowiedź.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Zachowanie, które Pan opisał, na pewno jest nacechowane dużym lękiem i agresywnością, ale nie musi być wynikiem choroby psychicznej. Na pewno cierpi Pan na zaburzenia psychiczne, których przyczynę mógłby ustalić lekarz psychiatra lub psycholog po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu.

Na pdstawie Pana listu mogę jedynie wywnioskować, że ma Pan problemy z hamowaniem impulsów i że jest w Panu bardzo dużo skumulowanego napięcia. Przyczyn takiej sytuacji może być co najmniej kilka. Dlatego probonowałabym niezwłoczną wizytę w Poradni Zdrowia Psychicznego w celu postawienia diagnozy i podjęcia leczenia. Leczenie oznacza podjęcie psychoterapii i być może farmakoterapii.

Proszę nie szufladkować siebie jako "chorego psychicznie" czy "niepoczytalnego". Ma Pan realny problem, który odpowiednio zdiagnozowany zostanie wyleczony. Najważniejszy krok już Pan zrobił, zgłaszając się po poradę, a to oznacza, że nie poddał się Pan i chce Pan poprawić obecną sytuację.

Pozdrawiam serdecznie!