Czy ja mam bulimię?

Witam, mam 15 lat. Rok temu ważyłam 63 kg przy 168 (lekarz kazała mi schudnąć). Schudłam na dobrej diecie - ograniczyłam słodycze, ćwiczyłam. Doszłam do jakichś 56,5. Tylko, że od jakiegoś pół roku wymiotuję. Ostatnio to się bardzo nasiliło. Jakieś 4 razy w tygodniu na pewno. Trochę się zaczynam martwić. W ciągu dnia nie jem dużo, jednak wieczorem nachodzi mnie głód. Czasem udaje mi się go powstrzymać, jednak zdarza się, że jest odwrotnie i np. zamiast dziennej dawki 1700 kcal, jem jakieś 2200-2500. Nie umiem sobie z tym poradzić. Boję się, że przytyję, więc wymiotuję.

5 dni temu, ok. godz. 17.30 na wadze lekarskiej - moja niestety źle waży - wynik pokazał 55 kg. Eh. I ja nie wiem, w co mam wierzyć... Są dni, gdy myślę - nie jest aż tak źle. Ale czasem są takie, gdy chcę ważyć te 45 kg, w ciągu dnia piję kawę i jeden mały naturalny jogurt. Nie wiem, co robić. Czy ja mam bulimię? Ile powinnam ważyć? A gdy na mojej (podobno zawyża) wadzę staję wieczorem - załamuję się, potrafi pokazać 58! Pomocy...

Witam!

Porównując Twój wzrost i masę ciała w odniesieniu do siatek centylowych, Twoja wyjściowa waga, czyli 63 kg, była jak najbardziej proporcjonalna do wzrostu i prawidłowa. Obecnie masz nadal prawidłową masę ciała, choć przy dość wysokiej budowie, idealna była poprzednia masa ciała. Nie ma więc obecnie żadnej potrzeby, abyś się odchudzała lub "załamywała się" wagą 55 kg.

Aby rozpoznać bulimię, muszą występować epizody objadania się: wówczas w krótkim czasie dochodzi do przyjęcia dużej ilości jedzenia, zwykle o dużej wartości kalorycznej. Z twojej wypowiedzi wynika, iż dziennie zjadasz prawidłową ilość kalorii. Rozpoznanie bulimii jest więc mało prawdopodobne. Natomiast nadmierna koncentracja na wadze ciała, okresy celowego głodzenia się, unikanie "tuczacych pokarmów", może wskazywać na początki anoreksji. W razie wątpliwości warto skonsultować się z innym lekarzem oraz dietetykiem, który powienien wyliczyć Twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Zależy ono od wieku, wzrostu, masy ciała, ale również od rodzaju aktywności.

Z pozdrowieniami