Czy ja mogę mieć depresję?

Jestem 28-letnią kobietą, która właśnie kończy drugi kierunek studiów. Mieszkam za granicą i pracuję jako pomoc studencka w pewnej firmie.

Fakt, że przeżywam od marca spory stres w związku z pisaniem pracy magisterskiej, ale myśli, które coraz czesciej odczuwam zaczynają mnie niepokoić. Nic mnie nie cieszy, odczuwam bezsens całego mojego życia: mam wrażenie, że wszystko co robię jest bez sensu, że nie znajdę pracy (po studiach nie będę mogła wykonywać tej pracy, która mam, bo nie będę mieć statusu studenta). Mam wrażenie, że powinnam była zostać wtedy w Polsce i szukać pracy, a nie zaczynać nowy kierunek. Boję się, że mój związek nie przetrwa, jeśli nie znajdę pracy i nie będę miała pieniędzy na życie.

Ostatnio mam myśli samobójcze, tzn. może nie miałabym odwagi sobie czegoś zrobić, ale nie miałabym nic przeciwko temu, gdybym, np. usnęła i nie obudziła się więcej lub gdybym miała jakiś zawał. Czy takie zachowanie/myślenie jest jeszcze w normie?

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Myślę, że Pani problemy biorą się z lęku przed zmianami i "przymusem" rezygnacji z obecnego życia. Po skończeniu studiów Pani sytuacja całkowicie się zmieni, a Pani nie bardzo chce do tego dopuścić. Broni się Pani przed tą sytuacją. Sądzę też, że nie docenia się Pani i przez to powstaje wiele problemów.

Powinna Pani uwierzyć we własne siły i możliwości, ponieważ wtedy będzie Pani mogła wiele osiągnąć. Może warto skorzystać z pomocy terapeuty i przepracować swoje problemy na terapii? Uzyska Pani wgląd w siebie oraz swoje sprawy, a także będzie miała szansę przyjrzeć się temu wszystkiemu z innej perspektywy.

Myślę też, że w związku z ogromnym stresem i przeżywanym obecnie lękiem pojawiają się u Pani myśli samobójcze. Praca z terapeutą pozwoli Pani odzyskać pewność siebie oraz znaleźć cel w życiu i cieszyć się tym, co przynosi nam los.

Pozdrawiam