Czy jajnik mógł się przesunąć po laparoskopii?

Dzień dobry. W maju tego roku miałam laparoskopię z powodu wykrytej przypadkowo na usg nerki dużej torbieli endometrialnej. Usunięto mi cały jajnik, który był zrośnięty z esicą i był, jak doktor powiedział, bez struktury. Dwa razy na tym jajniku było ciałko żółte krwotoczne z torbielami. Prawy jajnik funkcjonował zawsze dobrze. Bardzo chciałabym urodzić dziecko (jedno mam) i doktor mówił, że po laparoskopii z prawym jajnikiem i jajowodem jest wszystko dobrze, natomiast na kontrolnym badaniu usg, w 16. d.c. doktor nie mógł znaleźć jajnika, ale się udało, były cechy przebytej owulacji, tylko powiedział, że jajnik przesunął się za macicę i jest między jelitem. Powiedział, że to po laparoskopii. Moje pytanie brzmi - czy takie położenie oznacza, że znów się jajnik przyklei do macicy lub jelita i czy jest możliwe zapłodnienie, bo przecież nawet, gdy uwalnia się komórka jajowa, to jak wychwyci ją jajowód? Czy jest choć ciut nadziei, że się uda? Proszę o odpowiedź i dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Na podstawie Pani opisu wnioskuję, że jajnik przemiścił się nieco, w stosunku do prawidłowej, anatomicznej pozycji.

Należałoby sytuację skonsultować z doświadczonym klinicystą, ginekologiem, gdyż tylko podczas badania usg, bezpośrednio patrząc na obraz jajanika, można wydać opinię.

Myślę, że mogę jednak rozwiać Pani wątpliwości, dotyczące drogi jajeczka od jajanika do jajowodu. Ta ciągłość nie została przerwana, jak rozumiem według Pani relacji, jajnik jest bowiem anatomicznie połączony z jajowodem i tam bezpośrednio dostaje się jajeczko.