Czy jak się wyrwie połowę kleszcza to można zachorować na boreliozę?

Ostatnio urwałam połowę kleszcza, bo nie wiedziałam, że to kleszcz, a teraz w tym miejscu mam czarną małą kropkę i duże zaczerwienienie... Co to oznacza? Czy jestem chora?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Nie ma gwarancji, że Pani nie zachoruje. Kleszcze należy usuwać w całości, a jeśli to się nie uda, należy udać się do lekarza, który pomoże w prawidłowym usunięciu. Zaczerwienienie, które Pani obserwuje nie musi oznaczać boreliozy, równie dobrze może to być odczyn zapalny - kleszcz jest ciałem obcym. Proszę udać się do lekarza, który usunie pozostałą część kleszcza.