Czy jasnobrązowy śluz jest objawem ciąży?

Biorę tabletki antykoncepcyjne. 5 dni temu skończył mi się okres i cały czas mam taki jasnobrązowy śluz, nigdy czegoś takiego nie miałam. Do ginekologa jestem zapisana dopiero za 5 dni, boję się, że jestem w ciąży. Czy jest to możliwe?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przy braniu tabletek mogą występować nieregularne krwawienia, które nie muszą świadczyć o obniżeniu ich skuteczności antykoncepcyjnej. Jeśli są skąpe, to mogą przyjmować postać brązowo zabarwionego śluzu. Sam śluz również może powstawać pod wpływem hormonów.

Może dochodzić jednak do krwawienia w drogach rodnych niezwiązanego z hormonami, którego przyczyną może być nadżerka czy polip szyjki macicy, torbiel jajnika, etc. Objawy będą bardzo podobne.

Wreszcie ciąża również może być przyczyną takiego plamienia, a sam fakt przyjmowania antykoncepcji hormonalnej nie pozwala z góry wykluczyć takiej ewentualności. Test ciążowy i wizyta u ginekologa powinny rozjaśnić obraz sytuacji.

Pozdrawiam serdecznie!