Czy jedzenie buraków łącznie z produktami bogatymi w żelazo utrudnia wchłanianie tego pierwiastka?

Mówi się, że czerwone wino i buraki obniżają ciśnienie i są zdrowe w małych ilościach. Wino natomiast bardzo wypłukuje z organizmu żelazo. Czy jedzenie buraków łącznie z produktami bogatymi w żelazo utrudnia wchłanianie tego pierwiastka?

Witam,
Burak nie powoduje szczególnego utrudnienia we wchłanianiu żelaza. Co innego wino oraz herbata. Jednak nie musi się Pan tym przejmować jeśli nie będzie Pan łączył w jednym posiłku produktów bogatych w żelazo razem z winem czy herbatą. Bogate w żelazo są wątróbka, mięso, warzywa strączkowe, amarantus, soczewica. Dodatkowo, można zwiększyć wchłanianie żelaza zwiększając w posiłku ilość witaminy C (świeże warzywa i owoce).
Pozdrawiam
Maja Czerwińska-Rogowska
Dietetyk Gryfice