Czy jedzenie słodyczy powoduje cukrzycę?

Witam. Mam pytanie odnośnie słodyczy. W moim jadłospisie odgrywają one dużą rolę. Miewam napadowe jedzenie słodyczy, zdarza się, że jem je po przebudzeniu, przed śniadaniem, a czasem po posiłkach głównych. Mam pytanie, czy mam się zacząć ograniczać i stosować diety? Czy słodycze powodują cukrzycę? Dodam, że mam 25 lat, 170 cm i ok. 70 kg wagi. Chciałabym zadać jeszcze jedno pytanie: mam długie problemy z bezsennością i czy ona wpływa na cukrzycę? Proszę o odpowiedź na moje pytania. Dziękuję i pozdrawiam.

25 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Objawem cukrzycy nie jest absolutnie apetyt na słodycze. Ponadto spożywanie słodyczy nie jest bezpośrednią przyczyną cukrzycy. Wśród przyczyn powstawania schorzenia najważniejszą rolę odgrywają uwarunkowania środowiskowe związane z trybem życia. Jednak genetyka również ma istotne znaczenie.

W 2 typie cukrzycy zaburzenia dotyczą zarówno działania insuliny, jak i jej wydzielania z wysp trzustkowych. Po rodzicach można odziedziczyć jedynie skłonności do wystąpienia obu tych problemów. Ogromne znaczenie mają czynniki zależne od nas.

Najważniejszym z nich jest otyłość brzuszna. Powoduje oporność tkanek organizmu na działanie insuliny. Często towarzysząca otyłości mała aktywność fizyczna nie dość, że przyczynia się do dalszego wzrostu masy ciała, to jeszcze hamuje zużywanie glukozy w procesach energetycznych.

Bezsenność nie jest raczej objawem związanym z cukrzycą. Radzimy jednak zwrócić uwagę na styl życia, by w przyszłości nie miała Pani z nią problemów.