Czy jeśli stosuję antykoncepcję hormonalną wynik testu ciążowego jest poprawny?

Mam 31 lat, od 7 lat stosuje antykoncepcję hormonalną (tabletki do 31.12.2009, następnie krążek dopochwowy). Tydzień temu nocą krążek wypadł i nie wiem jak długo znajdował się poza pochwą. Ulotka tego środka antykoncepcyjnego informuje, że jeśli krążek usunie się na ponad 3 godziny. a w tygodniu poprzedzającym ten dzień odbył się stosunek to jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

W związku z tym, iż antykoncepcję hormonalną stosuję od kilku lat, to nie obawiam się, że dojdzie tak szybko do zapłodnienia. ale wolałabym mieć pewność. Chciałabym więc wiedzieć czy mogę wykonać test ciążowy i kiedy oraz czy jego wynik będzie miarodajny? Jeśli nie zaprzestałam stosowania krążka (a jako dodatkowe zabezpieczenie stosuję obecnie prezerwatywę).
Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie przeszkadza w uzyskaniu poprawnego wyniku testu ciążowego?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Antykoncepcja hormonalna nie wpływa w żaden sposób na wynik testu ciążowego. Proponuję wykonać test pod koniec trzytygodniowego okresu stosowania krążka i, w razie wyniku negatywnego, ponowić go pod koniec 7-dniowej przerwy (nawet jeśli pojawi się krwawienie z odstawienia), a następnie po kolejnym tygodniu, jeśli do wypadnięcia doszło w drugiej połowie trzytygodniowego okresu stosowania krążka.
Pozdrawiam serdecznie!