Czy jest duże ryzyko, że zaszłam w ciążę?

Biorę tabletki antykoncepcyjne A*** od ok. roku. Zawsze od poniedziałku do niedzieli. Zwykle ok. godziny 20. W tym tygodniu jednak stało się inaczej. Zapomniałam pierwszej, czyli poniedziałkowej tabletki. Zorientowałam się dopiero we wtorek ok. 23. Nie zapoznałam się jednak wtedy z ulotką i wzięłam tylko drugą tabletkę z cyklu myśląc, że po prostu będę miała o jeden dzień dłuższą przerwę. Kiedy następnego dnia zapoznałam się z ulotką okazało się, że powinnam nawet po tak długiej przerwie wziąć dwie naraz. Niepokojąca wydała mi się również informacja o tym, że pierwszy tydzień jest najważniejszy i ochrona przed ciążą może być zmniejszona, a już szczególnie gdy w tygodniu poprzedzającym zapomnienie tabletki się współżyło. W moim przypadku też tak było. W sobotę i niedzielę. Dlatego proszę o informację jak powinnam teraz postępować i czy ryzyko zajścia w ciążę jest duże.

Witam serdecznie!

Wszystko co Pani napisała na temat zaleceń producentów jest zgodne z prawdą. W obecnej sytuacji pozostaje Pani jedynie przyjmowanie tabletek zgodnie z wcześniej ustalonym schematem. Niestety nie może Pani zrobić już nic więcej. Na tabletkę alarmową jest już za późno. W obecnej sytuacji musi Pani zdawać sobie sprawę, że ryzyko ciąży faktycznie istnieje. Proszę jednak pamiętać, że mówimy o ryzyku a nie o warunku koniecznym. Po zakończeniu przyjmowania obecnego blistra, lub po 14 dniach od daty ostatniego zbliżenia warto wykonać test ciążowy, który pozwoli wyjaśnić, czy doszło do zapłodnienia czy też nie.

Pozdrawiam.