Czy jest jakaś możliwość, by zmusić do leczenia brata, który uzależnił się od narkotyków?

Witam. Mój pełnoletni brat uzależnił się od narkotyków. Chyba od amfetaminy. Wydał na to dużo pieniędzy, których mu teraz zabrakło i nie ma za co dostać narkotyku. Jest z tego powodu bardzo agresywny i nie chce słyszeć o jakimkolwiek lekarzu czy terapii. Ostatnio w nerwach rozbił kilka rzeczy, ukradł pieniądze mamie i groził, że się zabije. Czy jest jakaś możliwość, aby zmusić go do leczenia? Bardzo proszę o pomoc.

Dzień dobry,
sytuacja jest trudna. Pisze Pani o "nerwach" przez które brat zachowywał się agresywnie i groźbie odebrania sobie życia. Kiedy zagrożenie życia lub zdrowia jest realne (zarówno dla brata, jak i dla rodziny) możliwe jest wezwanie odpowiednich służb - policji lub pogotowia. Jeśli przyjadą i będą chcieli odmówić przewiezienia brata do szpitala, można poprosić o pisemne uzasadnienie takiego postępowania. Zazwyczaj skutkuje to ustąpieniem z ich strony. Wyobrażam sobie, że taka interwencja będzie ciężkim przeżyciem dla rodziny. Jednak obserwacja psychiatryczna jest wskazana w tym przypadku, więc jest to słuszne posunięcie. Oczywiście można próbować rozmawiać, ale w opisanej sytuacji nie było na to miejsca. Spróbowałam odpisać na podstawie tej krótkiej wiadomości.
Warto też zadbać o siebie i udać się do specjalisty w swoim miejscu zamieszkania. Może w okolicy funkcjonuje ośrodek interwencji kryzysowej albo innej miejsce, gdzie świadczona jest pomoc psychologiczna. Istnieją też różne formy pomocy psychologicznej online oraz bezpłatne telefony zaufania dla osób w kryzysie (np. przy Fundacji Itaka). Pozdrawiam.