Czy jest możliwe, aby córka zamiast insuliny przyjmowala tabletki przeciwcukrzycowe?

Córka ma 10 lat, trafiła do szpitala we wrześniu 2009 r. z wykrytą cukrzycą. Cukier na czczo 444. Wszystko wskazywało na cukrzycę typu 1. Badania izotopowe miały potwierdzić to, ale okazały się następujace: antyGAD -0,8, IA -2;0,9, IAA 5,3, HBA1 10,7. Z 14 jednostek insuliny jak przyjmowała insulatard, zeszliśmy do 2 jednostek i tylko to przyjmuje. Do posiłków brala actrapid, 3 jednostki, teraz nie bierze, ponieważ cukry są niskie i gdy zje, ma dobre poziomy np. 80 przed posiłkiem po zjedzeniu 4 ww córka ma 117, więc nie dajemy. Dlaczego tak się dzieje? Czy córka może zaprzestać brać insulinę? Proszę o poradę, czy jest możliwe przyjmowanie tabletek u niej?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wyniki oznaczeń przeciwciał charakterystycznych dla cukrzycy typu 1, rzeczywiście wyszły ujemne. Jednak należy pamietać, że nie u każdej osoby z cukrzycą typu 1 wychodzą one dodatnie. Czynnik autoimmunologiczny jest tylko jednem z wielu domniemanych, które biorą udział w patogenezie tej choroby. Poza tym w pewnym momencie rozwoju cukrzycy typu 1 stężenia tych przeciwciał maleją.

Do tej pory złotym standartem różnicowania cukrzycy typu 1 (brak wydzielania insuliny przez trzustkę) i typu 2 (insulinooporność tkanek na obwodzie) jest oznaczenie peptydu C. Jest on wskaźnikiem ukazującym tzw. rezerwę trzustkową. W cukrzycy typu 1 jego ilość jest zdecydowanie poniżej normy, a często jest nieoznaczalna. Proponuję zasugerować wykonanie tego testu.

Jeśli Pani córka ma rozpoznaną cukrzycę typu 1, to jedynym sposobem leczenia jest insulinoterapia (związane jest to z brakiem tego hormonu). Leki używane w cukrzycy typu 2 powodują zwiększenie wydzielania insuliny przez trzustkę oraz zwiększone jej działanie w tkankach, dlatego tak ważne jest ustalenie, czy trzustka nadal wydziela insulinę.

Proponuję zgłosić się do lekarza pediatry/rodzinnego lub do diabetologa w celu omówienia nurtującego Panią problemu. Proszę też porozmawiać o oznaczeniu peptydu C.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli