Czy jest możliwe, by spacer sfałszował wyniki na obecność glukozy?

Dzień dobry. Jestem w 28 tygodniu ciąży (27 tc. 2 d.). Wczoraj robiłam badanie po obciążeniu glukozą 75 g. Wyniki wyszły nietypowe: - na czczo: 72 (norma 74-106); - po 1 godzinie: 150 (norma poniżej 180); - po 2 godzinach: 167 (norma poniżej 140). Jakie mogą być powody tego, że po 2 godzinach wynik jest wyższy niż po 1? I to pomimo że na czczo było nawet poniżej normy? Jestem umówiona na wizytę u diabetologa, ale czekanie jest bardzo stresujące.

Dodam, że od kilku lat jestem leczona na chorobę Hashimoto - czytałam na tym portalu, że może ona mieć wpływ na przyswajanie cukrów. I jeszcze mam pytanie - doczytałam dziś, że badanie ma być "po 1 i 2 godzinach spoczynku", o czym nie wspomniano mi w laboratorium. Ja pierwszą godzinę przeleżałam i przesiedziałam, a w drugiej mi się nudziło i poszłam na spacer. Czy to mogło zniekształcić wynik?

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani,

to logiczne, że po wypiciu 75 g glukozy jej stężenie we krwi rośnie. Wyniki Pani nie są prawidłowe, powinna Pani wyeliminować z diety węglowodany proste (słodycze, soki owocowe) i poczekać na wizytę u diabetologa, który zaleci prawidłowe dalsze postępowanie. Podczas badania trzeba zachować minimalną aktywność fizyczną, jednak jest bardzo mało prawdopodobne, żeby spacer zafałszował wyniki.