Zapytaj lekarza

1 , 0 2 8 , 6 3 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy jest możliwe postawienie diagnozy narkolepsji poprzez jedynie wywiad z pacjentem?

Witam, czy jest możliwe postawienia diagnozy narkolepsji poprzez jedynie wywiad z pacjentem? Taki wyrok otrzymałem od neurologa i przepisał mi Nilogrin 30g. Od 3 lat nałogowo śpię, miałem nieraz paraliż przysenny, halucynacje hipnagogiczne. Jeżeli dochodzi do mocnej chęci snu, tracę siłę w mięśniach i prędzej czy później idę spać. Bardzo rzadko udaje mi się przezwyciężyć sen. Zaburzenia psychiczne wykluczono, leczona niedoczynność tarczycy (wyniki ok). Przemęczony raczej nie jestem z pracy.
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.

Witam,

podstawowym narzędziem diagnostycznym w narkolepsji jest wywiad z pacjentem i badania typu: krwi, płynu mózgowo-rdzeniowego (niskie wartości hipokretyny-oreksyny), obrazowe głowy i neurofizjologiczne. Wykonywane powinno być pełne, całonocne badanie polisomnograficzne, wielokrotny test latencji snu (ang. multiple sleep latency test, MSLT) oraz test utrzymania czuwania (ang. maintenance of wakefulness test, MWT). Badanie polisomnograficzne natomiast powinno wykluczyć inne przyczyny senności (zespół okresowych ruchów kończyn i obturacyjny bezdech senny).
Na samym początku leczenia, oprócz farmakologii należy zaplanować drzemki w ciągu dnia i zadbać o prawidłową higienę snu, a także rozplanować np. picie napojów pobudzających, w tym kawy. Leczenie wymaga dobrej współpracy lekarza z pacjentem, gdyż podawane leki mają na celu stymulację organizmu, dlatego też muszą być odpowiednio dawkowane a efekty ich działania skrupulatnie monitorowane przez lekarza.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Psycholog kliniczny, terapeutka i mediatorka, absolwentka Uniwerystetu SWPS.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy