Czy jest możliwe przedawkowanie potasu poprzez picie sporych ilości soku pomidorowego?

Witam. Czy jest możliwe przedawkowanie potasu poprzez picie sporych ilości soku pomidorowego (ok. 1,5-2l dziennie). Zawsze miałam wysokie tętno (ok 100/min) odkąd zaczęłam pić sok pomidorowy tętno potrafi mi spaść nawet do 30/min co nigdy wcześniej się nie zdarzało. Zastanawiam się czy może to mieć związek?

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam,

Zapotrzebowanie na potas u kobiet powyżej 19 roku życia, poza okresem laktacji, wynosi średnio 4700 mg/dzień. 100 g soku pomidorowego zawiera (zależy to od jakości samego soku jak i pomidorów z których został wyprodukowany) około 260 mg potasu. Zależy co rozumie Pani przez określenie "spore ilości", ale spożywanie soku pomidorowego nie powinno stanowić w tym momencie zagrożenia. Nadmiar potasu usuwany jest z organizmu wraz moczem i częściowo z kałem, w związku z czym jego nadmiar we krwi może występować w przypadku różnych stanów chorobowych nerek lub na skutek zażywania niektórych leków (np. na nadciśnienie). Jeżeli jest Pani osobą zdrową, przedawkowanie potasu z naturalnych źródeł nie powinno Pani zagrażać. Uwagę należy jednak zwrócić na suplementy diety - zawarty w nich potas w połączeniu z tym przyjmowanym z dietą może znacząco przekroczyć bezpieczną dawkę. Jeżeli planujemy korzystać z suplementów diety warto taką decyzję omówić ze specjalistą - lekarzem lub dietetykiem.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

warto również przeczytać:
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/jak-pan-moze-panie-pomidorze.html?c=8