Czy jest możliwe schudnąć 15-20 kg w 50 dni?

Mam 16 lat, w październiku będę rok starszy. Przy wzroście 187 cm ważę 105 kg. Jestem bardzo niezadowolony z mojego obecnego wyglądu oraz kondycji. Myślę, że waga 85-90 kg byłaby dla mnie w sam raz, dlatego w nią celuję. Chciałbym schudnąć szybko, najlepiej do końca wakacji, ponieważ w roku szkolnym nie mam za dużo wolnego czasu oraz siły na dietę. Tak więc mam ok. 50 dni na schudnięcie 15-20 kg. Czy jest to możliwe? Na niczym innym nie zależy mi bardziej niż na osiągnięciu optymalnej wagi.

Utrata masy ciała o 20kg wymaga dużo czasu, na pewno 50 dni to za mało. Spadek wagi o 1kg to równowartość 7 000 kcal, które trzeba odjąć z diety - najbezpieczniej jest je rozłożyć na tydzień, co daje spadek masy ciała o 1kg tygodniowo. Jest to zalecane przez specjalistów tempo reducji nadwagi, które zabezpiecza przed niedoborami pokarmowymi, osłabieniem, anemią, hipoglikemią oraz odwodnieniem. Kolejną korzyścią z wolniejszej redukcji masy ciała jest przeciwdziałanie efektowi jo-jo. Im drastyczniejsza jest dieta tym większe ryzyko przytycia po powrocie do dawnego sposobu  żywienia. Radziłabym zmianę nawyków żywieniowych tak, aby udało się chudnąć także po wakacjach, ale w sposób zdrowy i bezpieczny. Najważniejsza jest regularność dotycząca posiłków i aktywności fizycznej i stanowczość.