Czy jest możliwe uszkodzenie nerwów podczas usuwania żylaków?

Mam 47 lat, dwa tygodnie temu przeszedłem operację usunięcia żylaków z lewego podudzia. Parę dni temu, kiedy spadła opuchlizna w okolicach kostki, zauważyłem, że czuję odrętwienie i lekki ból. Podobne, ale w mniejszym stopniu, dolegliwości wystąpiły na piszczeli, jednak nie tam gdzie było cięcie. Lekarz w przychodni powiedział, że przyczyną jest uszkodzenie nerwów Jak przeprowadzić rehabilitację po takim zabiegu. Jak długo może trwać odbudowywanie uszkodzonych nerwów oraz jakie ewentualnie maści/ leki mogą to przyspieszyć?  

MĘŻCZYZNA, 47 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Witam!

Podczas zabiegu usunięcia żył, raczej nie dochodzi do uszkodzenia nerwu wymagającego szczególnego postępowania, rehabilitacji czy też leczenia. Najważniejsza jest rehabilitacja dostosowana do przebytego zabiegu dzięki której, wszystkie dolegliwości powinny ustąpić.
Najważniejsze zasady:
- regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza, dużo spacerów, jazda na rowerze, unikanie kąpieli słonecznych;
- chodzenie w pończochach uciskowych, w określonym przez chirurga czasie.
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty