Czy jest możliwe wmówienie sobie depresji?

Czy jest możliwe wmówienie sobie depresji? Mam epizody, że czuję się okropnie, ogarnia mnie straszny smutek i beznadzieja łącznie z myślami samobójczymi. W inne dni znów chodzę wściekła, złoszczę się bez powodu i na wszystkich. Mało rzeczy mnie cieszy czy interesuje Potem przychodzą lepsze dni, czuję się w miarę dobrze i wtedy mam wrażenie, że sobie to wszystko wmawiam, wyolbrzymiam problemy i idę na łatwiznę, że to zwykłe lenistwo a nie choroba. Czy jest możliwe, że wmówiłam sobie depresję?

Wahania nastroju i znaczne poprawy zdarzają się także w przebiegu depresji czy choroby afektywnej dwubiegunowej. Zachęcałabym do podjęcia konsultacji psychologicznej, szczególnie ze względu na myśli samobójcze, ale także jeśli opisane przez Panią objawy spadku nastroju, apatii czy drażliwości trwają dłużej niż 2 tygodnie. Specjalista zdiagnozuje i zaproponuje najlepsze możliwe metody poradzenia sobie z zaburzeniami. Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZach mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.

Dzień Dobry Pani,

Zacznę od tego, ze myśli mają wpływ na nastrój i na samopoczucie.
To, o czym myślimy, to to przyciągamy.

Myśli pomagają w zdefiniowaniu nastroju, jakiego doświadczamy w danej chwili.
Im bardziej emocjonalne nasze myśli (czarne) tym bardziej emocjonalne nastroje (czarne).
I tak na przykład Ludzie, pełni złości analizują i rozpatrują swoje krzywdy, Osoby z depresją myślą o tym, ze ich życie nie ma sensu.
Ludzie przepełnieni lękiem zauważają wokół siebie same niebezpieczeństwa.
Są również tak zwane myśli automatyczne, które bez udziału refleksji wpływają na zachowanie i postępowanie.
Istotnym jest rozpoznawanie myśli zniekształconych, gdyż jest to pierwszy krok do myślenia rzeczywistego i przez to do zrównoważonego odczuwania.
Ta umiejętność rozpoznawania nastrojów pozwala radzić sobie z nimi i nawet je zmieniać.
Myśli również wpływają na reakcje fizjologiczne ciała.

Podsumowując, z Pani opisu symptomatycznego, wnioskuję że wskazana jest dla Pani diagnostyka w Poradni Zdrowia Psychicznego.
Proszę nie zwlekać i sięgnąć po pomoc.

Życżę Pani tylko dobrego nastroju,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam,

Generalnie diagnozując samego siebie nigdy nie jesteśmy obiektywni, stąd wskazana byłaby profesjonalna diagnostyka Pani samopoczucia psychicznego. Część rzeczy o których Pani pisze wskazuje jednak na powody do niepokoju. Jeśli wszystko byłoby w porządku przez głowę nie przebiegałyby myśli o odebraniu sobie życia. Na zaburzenia nastroju cierpi znaczna część społeczeństwa, są to również zaburzenia które ulegają wahaniom także sezonowym. Warto nie bagatelizować tego co się z Panią dzieje i zasięgnąć porady specjalisty.

Pozdrawiam
Karolina Kapias
www.strefarozwoju.org.pl