Czy jest możliwe zajście w ciążę podczas okresu?

Ile plemniki przeżywają w kobiecie? Raz czytam, że do 72 godzin, a drugi raz, że nawet 6 dni! No to jak to jest w końcu? A czy jest możliwe zajście w ciążę podczas okresu?
Czytałam coś o jakimś śluzie płodnym, który może się pojawić pod koniec miesiączki i doprowadzić plemniki do jajeczka, a później czytałam, że plemniki w tym nieodpowiednim dla nich pH podczas okresu po prostu obumierają. Nurtują mnie te zagadki.
Proszę odpowiedzieć na te dwa pytania.
Dziękuję:)

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Tak naprawdę nie ma jednej reguły, mówiącej ile przeżyją plemniki. Przeżywalność plemników oraz ich odporność na niesprzyjające warunki jest cechą osobniczą. Niektórzy Panowie mają nasienie bardzo słabej jakości, gdzie w świeżym ejakulacie większość plemników nie wykazuje żadnego ruchu.
Znane są też przypadki, gdzie po tygodniu przechowywania nasienia ponad połowa plemników ruszała się i wykazywała zdolność do zapłodnienia. Podobnie jest z kobietą, u jednej środowisko w pochwie poza okresem płodnym będzie bardziej zabójcze dla plemników, a u innej wręcz obojętne dla ich żywotności. Od długości cyklu zależeć głównie będzie, kiedy po miesiączce śluz zmienia się na ten towarzyszący dniom płodnym i ułatwiający zapłodnienie (kapacytację, transport i przeżywalność plemników).
Dla potrzeb praktycznych może Pani przyjąć, że plemniki przeżywają i zachowują zdolność zapłodnienia przez maksymalnie trzy-cztery doby, a środowisko w pochwie przed dniami płodnymi nie zabija ich doszczętnie. Choć jeśli stara się Pani o dziecko, to zawsze skuteczniejsza będzie świeższa podaż plemników w momencie owulacji, najlepiej jeśli do stosunku dojdzie w przeciągu doby poprzedzającej owulację.
Pozdrawiam serdecznie!