Czy jest możliwe, że biopsja została niedokładnie wykonana, jeśli obraz cytologiczny jest niejednoznaczny?

Witam! Moja siostra ma 48 lat. W tamtym tygodniu zrobiła USG piersi. Wynik: piersi o przewadze utkania gruczołowego. Czytelność dobra, zmian ogniskowych nie stwierdza się. Doły pachowe bez powiększonych, zmienionych węzłów chłonnych. W obu piersiach widoczne są pojedyncze torbiele wielkości do 6 mm. W piersi prawej na godz 12.00 widoczna jest owalna zmiana wielkości 7 mm - najprawdopodobniej fibroadenoma. Po trzech dniach zrobiła biopsję aspiracyjną cienkoigłową celowaną. Wynik: Guzek śr. 7 mm w rozmazach platy, gniazda i grupy komórek nabłonkowych z małymi, ale nieregularnymi jądrami komórkowymi, zraziki tkanki tłuszczowej, brak komórek mioepitelialnych. Obraz cytologiczny niejednoznaczny. Konieczne badania histopatologiczne. Czy ten wynik może wskazywać na nowotwór złośliwy. Dlaczego konieczne jest badanie histopatologiczne. Muszę nadmienić, że moja siostra od 7 lat bierze hormony, ze wzgledu na podniesiony hormon męski testosteron, a od roku HTZ ze wzgledu na b. niski estrogen /6/. Przy hormonie femoston 2/10 estrogeny podniosły się do 125. Czy hormony mają wpływ na te zmiany? Co to znaczy brak komórek mioepitelialnych? Bardzo prosze o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Biopsja cienkoigłowa pozwala na ocenę cytologiczną (czyli samych komórek) pobranych ze zmiany, nie pozwala natomiast na ocenę wzajemnego stosunku tych komórek w tkance, co jest możliwe jedynie w badaniu histopatologicznym. Sprawia to, że czasami, tak jak u Pani siostry, wynik może nie być jednoznaczny - tzn. nie można wykluczyć na 100%, że zmiana ma charakter złośliwy. W takich sytuacjach najlepiej jest guzek usunąć, zbadać w calości i mieć pewność, że wszystko jest okej, szczególnie, że siostra m.in. pod względem wieku, znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju raka piersi.

Komórki mioepitelialne są rozmieszczone wokół pęcherzyków gruczołowych i wzdłuż małych kanalików mlecznych i powodują obkurczanie się kanalików piersi w trakcie czynności piersi jako gruczolu (karmienie piersią).

Przyjmowanie leków hormonalnych samo w sobie nie powoduje rozwoju raka piersi, może natomiast przyspieszać wzrost istniejącego w piersi nowotworu.

Pozdrawiam serdecznie