Czy jest możliwe, że doszło do zapłodnienia w 4 miesiące po porodzie?

Witam. Mam 22 lata, a od czterech miesięcy jestem mamą. Miesiączkę dostałam po raz pierwszy od porodu 2 kwietnia i trwała do 8 kwietnia. Dnia 6 kwietnia współżyłam z narzeczonym i doszło do wytrysku we mnie, gdzie występowało jeszcze krwawienie. Chciałabym się dowiedzieć, czy jest taka możliwość, że mogło dojść do zapłodnienia, gdyż w ostatnich dwóch dniach miesiączki występowały u mnie plamienia? Od jakiś kilku dni wieczorami mam lekkie mdłości i stąd moje pytanie. Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Płodność powraca po porodzie w różnym czasie u różnych kobiet. Karmienie piersią pozwala zazwyczaj znacznie opóźnić ten moment (pod warunkiem, że karmimy często i bardzo regularnie), natomiast kobiety karmiące sztucznie mają pierwszą miesiączkę zwykle już po 6-8 tygodniach od porodu i jest to również oznaką powrotu płodności. Plemniki przeżywają i zachowują zdolność do zapłodnienia w drogach rodnych kobiety nawet do 7 dni, tak więc teoretycznie istnieje szansa, że w wyniku opisanego przez Panią zbliżenia doszło do zapłodnienia. Może Pani wykonać już test ciążowy. W razie wyniku negatywnego, proszę jednak ponowić go po 3-7 dniach (minęło na razie niewiele czasu, tak więc wynik negatywny może nie być do końca wiarygodny).

Pozdrawiam!