Czy jest możliwe, że mam raka piersi? Na co mogą wskazywać te objawy?

Mam ponad 14 lat. Jakieś 2 miesiące temu wyczułam w swojej prawej piersi, nad sutkiem, twardą gulkę. Ponadto prawy sutek jest lekko wklęsły (lewy czasami też, ale rzadko). Pierś mnie nie boli jakoś szczególnie, czasem może troszkę, ale zdaje mi się, że to jest związane ze wzrostem piersi. Dodam jeszcze, że moja mama miała raka piersi. Czy jest możliwe, że mam raka piersi? Na co mogą wskazywać te objawy?

Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Bóle rzeczywiście najpewniej spowodowane są wzrastaniem piersi. Podobnie guzek, choć należy wykluczyć jakąś zmianę, np. torbiel. Rak piersi jest praktyczni niespotykany w Twoim wieku, ale oczywiście, ze względu na dodatni wywiad rodzinny (rak u mamy), powinnaś zachować wzmożoną czujność. Wciągnięcie brodawki jest najpewniej spowodowane właśnie guzkiem, niezależnie od przyczyny jego powstania.
Radzę udać się do lekarza rodzinnego, ten zbada Cię i oceni, czy na pewno nie ma powodów do niepokoju.
Pozdrawiam serdecznie!