Czy jest możliwe, że to opryszczka typu I, tzw. wargowa, która pojawia się na ustach?

Witam,
mam pytanie odnośnie do opryszczki w ciąży typu HSV1. Jestem w 29 tygodniu ciąży i przez właściwie przypadek goląc się, zauważyłam 2 biało-żółte pęcherzyki wysoko na wargach sromowych. Nie swędzą one ani nie pieką i tak jak pisałam, zauważyłam je tylko i wyłącznie przez przypadek, ponieważ żadnych dolegliwości nie odczuwałam.
Czy jest możliwe, że to opryszczka typu I, tzw. wargowa, która pojawia się na ustach (miałam ją wiele razy, szczególnie, gdy byłam dzieckiem)?
Dodam, że od momentu zajścia w ciążę nie współżyłam z mężem, ani nie było innej możliwości zarażenia się tym drugim typem wirusa (HSV2). Z wielu artykułów wynika, że opryszczka okolic intymnych jest niebezpieczna, szczególnie, gdy się pojawia pierwszy raz w ciąży.
Tylko teraz nie wiem, czy jeśli ja miałam wiele razy w przeszłości na ustach, to czy to zalicza mnie do osób, które mają już w sobie antygeny, czy też nie, jako że nigdy nie miałam jej na okolicach intymnych.
Proszę o pomoc i z góry dziękuję

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Na podstawie samego miejsca występowania opryszczki nie można jednoznacznie stwierdzić, którego typu wirusem jest Pani zarażona. Typ HSV 1 posiada powinowactwo do zwoju nerwu trójdzielnego twarzy, podczas gdy HSV 2 do zwojów nerwowych splotu krzyżowego i pojawiania się na narządach płciowych. Jednak obecnie, w sytuacji coraz większej popularności stosunków oralnych, często te dwa typy wirusa występują w miejscach dla siebie nietypowych. Uważa się, że obydwa mają podobną potencjalną szkodliwość dla dziecka.

Jeśli nie jest to pierwotna infekcja opryszczką, a z Pani opisu wynika, że raczej nie jest, to nie ma ryzyka dla dziecka w czasie ciąży. Trudno powiedzieć, czy jest to ten sam wirus, który powoduje zmiany na twarzy. Mogła Pani przegapić te zmiany w przeszłości, jeśli teraz je odkryła przez przypadek, a nie miała możliwości zarażenia w ostatnim czasie. Powinna Pani udać się do ginekologa niezwłocznie, by ten mógł ocenić, czym są opisane przez Panią zmiany.

Aktywne ognisko opryszczki jest wskazaniem do cięcia cesarskiego, tak by uchronić przed zakażeniem noworodka, dla którego może być ono niezwykle niebezpieczne. Ważne jest, aby przed porodem dokładnie zbadał Panią ginekolog w poszukiwaniu takich aktywnych zmian opryszczkowych, gdyż mogą one się znajdować nawet np. w obrębie szyjki macicy i spowodować zarażenie się dziecka.

Pozdrawiam serdecznie!