Czy jest możliwe żebym schudła 20 kg w ciągu 4 miesięcy?

Mam 16 lat, ważę 70 kg przy wzroście 160cm. Wielokrotnie sprawdzałam na internecie swoje BMI i wychodzi na to,że mam sporą nadwagę:( Już przy wadze 63kg nie miałabym jej:) Moje koleżanki z klasy (prawie wszystkie) nie ważą więcej niż 50-52 kg:( Są o wiele wyższe ode mnie i ważą tak mało:( To nie przytłacza:(( Chodzę do 3 klasy gimnazjum i bardzo bym chciała, na koniec roku szkolnego wcisnąć się w jakąś fajną, obcisłą kieckę. Chciałabym, żeby wszyscy zapamiętali mnie szczupłą:) Proszę udzielić mi rady:)

Droga Paulinko,

Teoretycznie zdrowe odchudzanie pozwala na zgubienie 3-5 kg na miesiąc (jeśli zapewnisz deficyt energetyczny Twojej diety na poziomie 500-700kcal). Zdarza się jednak, że waga na jakiś czas się zatrzymuje, ponieważ organizm zwalnia metabolizm i zwyczajnie próbuje przeciwstawić się "głodzeniu", by zachować materiał zapasowy na jak najdłużej.

Tak więc proszę, nie stawiaj się pod presją. Niech sukienka w mniejszym rozmiarze stanie się Twoim celem, a nie ta w rozmiarze 36. Zbyt gwałtowne odchudzanie może bowiem skończyć się efektem jo-jo. A nie chcesz przecież by zapamiętano Ci jak tą, która była szczupła jedynie na balu, prawda?
Najważniejsze, by nie zrobić sobie krzywdy podczas odchudzania. I koniecznie zwiększyć aktywność fizyczną.

Zastosuj standardową, dietę redukcyjną na ok. 1500 kcal. Jedz 5 razy dziennie, zdrowe posiłki. Włącz chude mięso i nabiał, warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo. Zamiast stażyć gotuj na parze, w wodzie lub piecz. Takie pozornie drobne zmiany w jadłospisie na pewno wkrótce zaowocują i będziesz czuła się znacznie lepiej w swojej skórze.

Życzę powodzenia!
K.Szatkowska