Czy jest możliwość odchudzania się i bycia szczęśliwym?

Mam 15 lat i ważę 55 do 56 kg. Bardzo chciałabym schudnąć i nie narażać się na to, że nie urosnę. Odchudzam się już od około 2 lat, jednak mimo że chudnę, zawsze sprawia mi to wiele trudności. Kiedy jestem na diecie, nie mam ochoty na nic, nic mi się nie chce, na wszystkich się wściekam. Moja rodzina nienawidzi tego, dlatego jest mi to kategorycznie zabronione. Jednak mimo wszystko fatalnie czuję się w swoim ciele (a wlasciwie ze swoim brzuchem). Chciałabym móc jak każde dziecko jeść, co chcę (albo przynajmniej więcej niż 1600 kcal dziennie). Poza tym przez to, że odchudzałam się przez długi czas, to nie potrafię wyleczyć się psychicznie. Kiedy zjem więcej, niż postanowię w ciagu dnia, to czuję się fatalnie, mam ochotę ćwiczyć cały dzień.

Czy jest możliwość odchudzania się i bycia szczęśliwym? Bo ja do tego jeszcze nie doszłam. Albo chociaż czy jest możliwość nie odchudzania się i nie tycia? Wszystkie moje koleżanki nie mają tego problemu, jedzą dwa razy tyle co ja i nie tyją, są wręcz chudsze ode mnie :( Co robić?

Witam serdecznie,

Nie podajesz swojego wzrostu, więc trudno mi oszacować, czy masz niedowagę. Wiele z Twoich problemów może wskazywać na anoreksję. Osoby cierpiące na to groźne w skutkach zaburzenie stale boją się przytycia i wyznaczają granice wagi i kalorii, których nie mogą przekroczyć. Również sposób postrzegania siebie i swojej sylwetki jest nieprawidłowy - widzą ,,fałdy", ,,odstający brzuch", ,,grube uda" tam, gdzie w rzeczywistości ich nie ma.

Jak sama piszesz, szczupła sylwetka nie gwarantuje szczęścia i satysfakcji - to złudzenie, oszukiwanie samej siebie.
Dlaczego tak chętnie można się oszukiwać? Czasem dlatego, że nie chcemy mysleć o innych, przykrych rzeczach, które nas spotkały. Czasem dlatego, że koleżanki z podziwem patrzą na tych, którym udało się schudnąć lub robią złośliwe uwagi pod adresem osób z nadwagą. Przyczyn jest wiele, natomiast skutki anoreksji są podobne: to nie tylko zahamowanie wzrostu, ale i inne, w tym ciężkie i groźne dla zdrowia i życia powikłania, o których możesz np. przeczytać w naszym portalu: http://portal.abczdrowie.pl/skutki-anoreksji

Polecam Ci również informacje, które mogą się przydać:
http://portal.abczdrowie.pl/objawy-anoreksji
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-anoreksji

Jeśli masz objawy anoreksji - nie zwlekaj. Porozmawiaj o tym jak najszybciej z mamą, szkolnym psychologiem.
Fachową pomoc i opiekę możesz uzyskać w najbliższej poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Serdecznie pozdrawiam