Czy jest możliwość przedawkowania witaminy z grupy B?

Witam. Czy jest możliwość przedawkowania witaminy z grupy B. Chodzi o to że kupiłem witaminy pewnego znanego producenta i tam prawie wszystkich witamin z grupy b kilkaset procent dziennego zapotrzebowania udałoby się podzielić ale czy można otwierać kapsułki? Czy można je przedawkować, bo niby są wydalane z moczem i nie są magazynowane ale w Wikipedii i innych źródłach jest napisane że można przedawkować przyjmując nie które witamin B przez dłuższy czas, jeśli tak to po co takie duże dawki w suplemencie z setką kapsułek? W innym produkcie tego producenta complex-b są dawki nawet po 9000% zalecanej porcji dziennej. Po co takie końskie dawki czy to jest bezpieczne?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Generalnie nie należy suplementować witamin jeżeli nie ma wskazań medycznych. Takie dawki są przeznaczone dla osób ze znacznymi niedoborami. Często zażywając suplementy, które zawierają takie same składniki, a różnią się tylko nazwą, można doprowadzić do przedawkowania tych składników. Dlatego jeszcze raz podkreślę, że nie należy suplementować witamin na własną rękę.