Czy jest możliwość zajścia w ciążę po podwiązaniu jajowodów?

Jestem 32 letnią kobietą. Otóż 7 lat temu miałam cesarskie cięcie wykonane przez wysokie ciśnienie 180/100 i w szpitalu podjęłam decyzje o podwiązaniu jajowodów i teraz odezwało się we mnie chęć posiadania 3 dziecka. Moje pytanie brzmi: czy po podwiązaniu jest możliwość zajścia w ciążę a jeśli tak to jaki byłby koszt przywrócenia drożności jajowodów? A najważniejsze czy 3 cesarskie cięcie przy moim wysokim ciśnieniu byłoby bezpieczne dla mnie i dziecka? Proszę o odpowiedź!!!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Niestety nie wspomniała Pani w swoim poście czy choruje Pani na nadciśnienie tętnicze przewlekle czy jest one indukowane ciążą. Niezależnie jednak od etiologii każda zwyżka ciśnienia jest niebezpieczna dla dziecka i dla pacjentki. Warto wspomnieć, że każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.
Wydaje się jednak, że w przypadku tak wysokich wartości ciśnienia najlepszym sposobem rozwiązania ciąży jest właśnie cesarskie cięcie.

Jeżeli chodzi o zabieg przywrócenia drożności jajowodów, to niestety nie mam dobrych wieści. Jest kilka ośrodków na świecie, które próbują przeprowadzać te zabiegi z różnym skutkiem. Operacja jest bowiem trudna, kosztowna i obarczona wieloma powikłaniami, m.in problemem z donoszeniem ewentualnej ciąży. Alternatywą dla Pań chcących ponownie zajść w ciążę jest zabieg in vitro.

Pozdrawiam.