Czy jest możliwość zajścia w ciążę po tabletce po?

Mam 16 lat i dwa dni temu po raz pierwszy kochałam się z moim chłopakiem. Był to 4 dzień przed miesiączką, więc byłam niepłodna.
Mimo tego użyliśmy prezerwatywy, która nie zsunęła się, ani nie pękła. Stosunek trwał bardzo krótko, gdyż tylko około 5 minut. Mój chłopak twierdzi, że zdążył wyjąć członek zanim doszedł. Mimo to bardzo się boję i po 44 godzinach wzięłam tabletkę po, która jak słyszałam jest niezawodna jeżeli spożyjemy ją do 72 godzin. Wiem też, że teraz miesiączka może mi się spóźniać o 7 dni.
Czy jest mimo tylu zabezpieczeń możliwość zajścia w ciążę?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Żadna metoda antykoncepcyjna nie daje pewności, jedynym sposobem na pewne uniknięcie ciąży pozostaje powstrzymanie się od współżycia. Trzeba jednak pamiętać, że przy prawidłowo stosowanych, nowoczesnych metodach zabezpieczenia prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest zaniedbywalnie niskie. Przy używaniu prezerwatywy owa niepewność ma swoje źródło we wspomnianych przez Panią przypadkach zsunięcia się lub pęknięcia prezerwatywy. Pani połączyła użycie prezerwatywy ze stosunkiem przerywanym. Szansy na zajście w ciążę w takiej sytuacji praktycznie nie ma.

Mam wrażenie, że bardzo przesadza Pani w swych obawach. Uważam też, że wzięcie w opisanej sytuacji tabletki "po" jest co najmniej nieodpowiedzialne. Tabletka ta zawiera bardzo silną dawkę hormonów i niesie ze sobą całą baterię skutków ubocznych. W żadnym wypadku nie może być ona traktowana jako rutynowy środek antykoncepcyjny, jej funkcją jest "ratowanie" sytuacji typu pęknięta prezerwatywa.

Pozdrawiam i życzę więcej rozsądku na przyszłość.