Czy jest możliwość zajścia w ciążę po zabiegu łyżeczkowania przed wystąpieniem miesiączki?

Witam.
16 listopada miałam zabieg łyżeczkowania z powodu ciąży obumarłej. Niestety do tej pory nie pojawiło się krwawienie. Około 2 tygodnie od zabiegu współżyłam z mężem bez zabezpieczenia, zresztą od tego czasu w sumie regularnie co dwa dni bez zabezpieczenia. W dniu 6 grudnia miałam silne bóle brzucha tzn. wyczuwalny ból obu jajników.
Czy mogło to być jajeczkowanie? Czy jest to możliwe aby wystąpiło przed pierwszym krwawieniem? Koleje pytanie dotyczy ciąży czy jest ona możliwa? Robiłam test 13.12.2010 ale był negatywny. Ale od pewnego czasu znowu mam objawy jak przy poprzedniej ciąży. Nabrzmiałe piersi, częste oddawanie moczu i czasami mdłości, niekiedy duża wrażliwość na zapachy. Czy jest możliwe aby ciąż była niewykryta przez test, bo był zrobiony za wcześnie? Kiedy zrobić ewentualnie 2 test? Mija 5 tydzień od zabiegu nie czuję aby miała nadejść miesiączka. Sama już nie wiem czy te objawy zwiastują miesiączkę czy ciążę?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Tak, mogła Pani jak najbardziej zajść w ciążę. Owulacja występuje zawsze przed miesiączką, na ok. 14 dni. Typowo, pierwsza owulacja pojawia się 2-4 tygodnie po zakończeniu krwawienia związanego z poronieniem (również, jeśli wykonano łyżeczkowanie), a w dwa tygodnie później pojawia się miesiączka. Radzę ponownie wykonać test ciążowy z moczu lub od razu udać się do przychodni na badanie poziomu bHCG we krwi (jest to pewniejsza metoda wykrywania ciąży, daje wynik pozytywny już 7-8 dni od zapłodnienia). Gdyby się okazało, że jednak nie jest Pani w ciąży, to radzę poczekać przynajmniej 2-3 cykle przed wznowieniem starań. Szansa na utrzymanie ciąży będzie wtedy większa (choć oczywiście zdarza się nierzadko, że ciąża zaistniała tuż po poronieniu kończy się szczęśliwie).
Pozdrawiam serdecznie!