Czy jest możliwość zajścia w ciążę przy niesystematycznym przyjmowaniu antykoncepcji?

Od 5 lat stosuję tabletki antykoncepcyjne. W styczniu zawieruszył mi się listek i przez 5 dni nie stosowałam antykoncepcji, w tym czasie doszło do stosunku z partnerem. Po czym znów zażyłam kilka tabletek (ok.6) z nowego opakowania. Nie dostałam miesiączki, którą powinnam mieć w pierwszych dniach lutego. Od tygodnia bolą mnie piersi i mam bóle brzucha (co nigdy mi się nie zdarzało). Czy to możliwe, że jestem w ciąży? I czy antykoncepcja może szkodzić dziecku?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

W Pani przypadku nie można liczyć na to, że działanie tabletek antykoncepcyjnych było zachowane. Dlatego powinna Pani zrobić test ciążowy.
Tabletki antykoncepcyjne są przeciwwskazane w ciąży. W przeszłości stosowano tabletki antykoncepcyjne o większej dawce hormonów i miały one udowodnione, szkodliwe działanie na narządy płciowe dziecka. Obecnie stosowane tabletki mają znacznie mniejsze dawki hormonów. Dzieci poczęte podczas stosowania tabletek rodzą się zazwyczaj zdrowe. Jednak bezwzględnie w ciąży tabletki antykoncepcyjne należy odstawić.

Pozdrawiam