Czy jest możliwość założenia aparatu bez usuwania zębów?

Witam Mam23 lata. Mam bardzo wystające górne żeby jedynki i (wg ortodontki u której dzisiaj byłam) cofnięte dolne zęby więc konieczne jest założenie aparatu na górę i dół.Po wykonaniu zdjęć Pani doktor stwierdziła że mam dużą wadę więc usunie mi prawą górną czwórkę i lewą górną piątkę(są to zęby już leczone kanałowo więc stwierdziła że nie będzie szkoda). Czy jest możliwość założenia aparatu bez usuwania zębów? Obawiam się że zostaną mi takie brzydkie dziury.

Witam Panią.

Opisana przez Panią wada nie jest łatwa do leczenia. Nie ma możliwości przesunąć zębów żuchwy do przodu, by zlikwidować stopień między siekaczami. Sama Pani może zauważyć, że żuchwa w okolicy siekaczy jest bardzo cienka. Może Pani wysunąć całą żuchwę do przodu, ale to jest ruch wykonany w stawie skroniowo-żuchwowym, czyli tylko czasowy. Dlatego pozostaje jedynie cofnięcie zębów szczęki, a to możemy wykonać jedynie, gdy z tyłu szczęki jest miejsce. W Pani przypadku ortodonta chce je uzyskać przez usunięcie zębów przeleczonych kanałowo. Jak wiemy, zęby leczone kanałowo są słabsze od zdrowych, dlatego pani doktor słusznie je wybrała.

Alternatywą jest operacja wysunięcia żuchwy.

Istnieją również przypadki, gdy leczenie takiej wady odbywa się bez wyrywania zębów. Często są to jednak kompromisy, ponieważ dolne siekacze muszą być mocno wychylone do przodu. Najlepiej jest spokojnie zastanowić się wspólnie z lekarzem, które rozwiązanie jest dla Pani najlepsze. Proszę mi jednak wierzyć, że jeżeli ortodontka postanowiła wyrwać dwa górne zęby, to nie musi się Pani obawiać, że pozostaną po tym nieładne szpary. Życzę pięknego uśmiechu :-) dr Urszula Jarosz

Jeżeli ortodonta na podstawie dokładnego badania i analizy zdjęć RTG tak zdecydował to znaczy, że nie ma innego rozwiązania - można jeszcze skonsultować się bezpośrednio z innym ortodontą.

Proszę zaufać ortodoncie, skoro bo wykonaniu niezbędnych badań tak zadecydował to widocznie jest to najkorzystniejsze w Pani sytuacji rozwiązanie. Bardzo często leczenie ortodontyczne wymaga usunięcia zębów i nigdy nie skutkuje ono „dziurami”, wręcz przeciwnie, zęby się wyrównują, co finalnie da piękny uśmiech. Oczywiście są inne rozwiązania, ale inwazyjne np. operacyjne wysunięcie żuchwy.

Pozdrawiamy,
stankowscy.com.pl
facebook.com/badzbystry