Czy jest możliwy aż tak wysoki skok hormonu?

Witam!
W dniu 7 kwietnia robiłam badanie na wysokość beta HCG i wyszło 1398 mlU/ml, 9 kwietnia byłam u lekarza i potwierdził ciążę (5 mm pęcherzyk). W poniedziałek, czyli 11 kwietnia, powtórzyłam badanie i wyszło 7868 mlU/ml.

Czy jest możliwy aż taki wysoki skok hormonu, czy z moją ciążą jest wszystko w porządku? Boję się bardzo, ponieważ ostatnią miesiączkę miałam 2 marca, a 5 kwietnia robiłam TK z kontrastem (nie wiedziałam, że jestem w ciąży). Czekam na odpowiedź.
Pozdrawiam,
Aneta

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Poziom beta HCG w ciąży systematycznie wzrasta mniej więcej do 8-10 tygodnia, a potem stopniowo maleje, utrzymując się na stałym poziomie pod koniec ciąży.

Zwiększający się poziom beta HCG świadczy o prawidłowym wzroście płodu. Zazwyczaj poziom ten podwaja się co 2-3 dni.

Normy beta HCG liczone od dnia ostatniej miesiączki przedstawiają się następująco:

3 tydz. od OM - 5 - 50 mIU/ml,
4 tydz. od OM - 5 - 426 mIU/ml,
5 tydz. od OM - 18 - 7,340 mIU/ml,
6 tydz. od OM- 1,080 - 56,500 mIU/ml,
7 - 8 tydz. od OM - 7, 650 - 229,000 mIU/ml,
9 - 12 tydz. od OM- 25,700 - 288,000 mIU/ml,
13 - 16 tydz. od OM - 13,300 - 254,000 mIU/ml,
17 - 24 tydz. od OM- 4,060 - 165,400 mIU/ml,
25 - 40 tydz. od OM- 3,640 - 117,000 mIU/ml.

Tomografia komputerowa faktycznie nie jest zalecana w ciąży. Ważne jest, jaki obszar został badany i jaka dawka promieniowania została użyta. Zazwyczaj najnowsze aparatury stosują minimalne promieniowanie.

Najważniejsze w Pani przypadku jest to, iż występuje wzrost beta HCG, co oznacza prawidłowy wzrost płodu.

Pozdrawiam!