Czy jest możliwy związek z osobą chorą na schizofrenię?

Czy jest możliwy związek z osobą chorą na schizofrenię, jeżeli ma ona łagodne objawy? Czy każda osoba chora na schizofrenię jest agresywna, może uważać mnie za wroga, albo np w ogóle nie posiadać uczuć miłosnych? Byłam kiedyś w związku z taką osobą, ale właściwie to chyba tylko ja tak uważałam, on chyba traktował mnie tylko jako kogoś, komu może się wyżalić i do łóżka. Minęło już dwa lata, a ja wciąż nie przetrawiłam tego, wciąż słyszę w głowie głos, że mnie nie chciał, że nie byłam tak intelige

Diagnoza schizofrenii nie wyklucza możliwości tworzenia dlugich i stabilnych związków ale siłą rzeczy duża część ciężaru relacji leży wtedy po Pani stronie. Ważne jest aby w takim wypadku osoba chora otrzymała pomoc w postaci psychoterapii wspierającej i to powinno pozytywnie wpływać na stabilność związku. No i oczywiście osoba chora musi bardzo uważnie stosować się do zaleceń psychiatry związanych z przyjmowaniem leków.

Dzień dobry!

Tak, wiele osób chorych na schizofrenię jest aktywnych towarzysko i zawodowo, tworzą związki, zakładają rodziny. Ważna jest oczywiście stała opieka lekarza psychiatry oraz psychoterapia, a często także wsparcie psychologiczne dla bliskich chorego. Nie mniej jednak Pani pierwsze trudne doświadczenie, nie świadczy o tym, że wszystkie osoby cierpiące na schizofrenię (i różne jej postacie) są takie same.

Pozdrawiam!

Witaj! Wszystko zależy od Twojego poglądu na świat. Jeśli akceptujesz ten rodzaj choroby i uważasz, że nie stanowi on zagrożenia dla podłoża związku i dla twojego zdrowia to jak najbardziej tak. W innym wypadku uważam, że należy się porządnie zastanowić.

Zapraszam na mojego bloga a może znajdziesz tam odpowiedź i natchnienie do dalszego działania.

Pozdrawiam serdecznie.
http://psychopedagog.eu