Czy jest ryzyko zajścia w ciążę przy nieregularnej miesiączce?

Witam! Czy jest ryzyko zajścia w ciążę przy nieregularnej miesiączce (ostatnią miałam w połowie miesiąca dokładnie 9.06.2012r.). Jak również u mojego partnera nie doszło do wytrysku. I czy są testy na dni płodne i niepłodne? Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Zajście w ciążę przy nieregularnych miesiączkach jest oczywiście możliwe. Sama nieregularność miesiączki nie musi świadczyć o obniżonej płodności. Jednocześnie trudniej w takiej sytuacji ocenić kiedy występują tzw. dni płodne, poprzedzające owulacje. Można w tym celu wspomóc się testami owulacyjnymi, które wskazują na podwyższony poziom hormonu LH. Hormon ten wydzielany jest na kilkanaście-kilkadziesiąt godzin przed samą owulacją i stosunek odbyty w momencie, gdy test wskazuje jego podwyższony poziom z dużą dozą prawdopodobieństwa doprowadzi do zapłodnienia. Jednocześnie jeśli do stosunku już doszło, to obecnie test owulacyjny nie odpowie na pytanie, czy odbył się on w okresie płodnym. Pozostaje czekać około 14 dni i wykonać test ciążowy, najlepiej w dniach spodziewanej miesiączki. Stosunek przerywany, tj. stosunek w czasie którego nie dochodzi do wytrysku w drogach rodnych kobiety nie jest skuteczną metodą antykoncepcyjną i prędzej czy później zakończy się raczej zajściem w ciążę. Dlatego radzę stosować inne, skuteczniejsze metody antykoncepcji jak prezerwatywy, a jeśli zajście w ciążę mogłoby zburzyć Pani życie i nie jest Pani gotowa na przyjęcie dziecka, należy rozważyć wstrzymanie się od aktywności seksualnej, gdyż żadna metoda nie daje 100% pewności. Pozdrawiam serdecznie!