Czy jest ryzyko zakażenia po wyjęciu wacika?

Witam miałam dziś wierconego zęba, w miejsce dziury dentystka wsadziła watke i kazała mi ją wyjmować przed spaniem przez tydzień a następnie udać się na leczenie kanałowe, mimo to ząb pulsuje (niby jest zgorzel) a ja boje się dotknąc wacika w obawie przed bólem. Jest ryzyko zakażenia lub intnsywnego bólu po wyjęciu wacika?

Zastosowana metoda nie powinna już mieć miejsca w obecnych czasach. Leczenie kanałowe powinno odbyć się na jednej wizycie z użyciem mikroskopu oraz znieczulenia. Tylko takie leczenie umożliwia usunięcie bakterii powodujących stan zapalny i uratowanie zęba przed usunięciem. Pozostawienie lub wyjęcie watki nie ma żadnego znaczenia odnośnie zakażenia ponieważ bakterie ze śliny cały czas wnikają do środka zęba i otaczającej kości. Jeżeli ząb został szeroko otwarty to wyjęcie wacika może trochę pomóc odnośnie pulsowania. Konieczne jest jak najszybsze leczenie kanałowe.